Portugalsko (Portugal)

ERASMUS: PORTUGALSKO – PONTE DE LIMA (17. – 24. 9. 2022)

Již potřetí mělo dalších 5 vybraných žáků naší školy možnost vycestovat do jiné země v rámci programu ERASMUS, tentokrát do Portugalska.

Do druhého největšího portugalského města PORTA jsme cestovali letecky a hned nás tam přivítalo krásné letní počasí. Druhý den v neděli jsme se procházeli tímto nádherným městem, poznávali a obdivovali jejich památky, fasády domů i kostelů, které byly zdobeny dlaždicemi s různými motivy. Tyto barevné dlaždičky nemají jenom dekorační účel, ale chrání zdi proti horku, vlhku a hluku. Krásná byla hodinová plavba po řece Douro, kde jsme proplouvali pod šesti mosty, z nichž nejznámější je Most Ludvíka I., byl postaven studentem  Gustava Eiffela. Pak už na nás čekal autobus, který všechny účastníky z Rumunska, Španělska, Islandu, Lotyšska a České republiky odvezl do překrásného starobylého městečka, Ponte de Lima. Před školou António Feijó čekaly děti s rodiči, které se postaraly 6 nocí o své nové zahraniční kamarády.

V pondělí dopoledne proběhlo srdečné přivítání všech účastníků tohoto výměnného pobytu a odpoledne jsme s průvodcem poznávali městečko. Další den nás přijal starosta města a ve škole proběhl 1. workshop, studenti si zdobili plátěné tašky otisky různých přírodnin. Program každý den byl bohatý. Navštívili jsme eko farmu v chráněném území Lagoas. Tady jsme měli možnost pozorovat noční oblohu s astronomem, který pracoval ve výzkumném programu pro NASA. Dalekohledem jsme pozorovali planetu Jupiter, která je teď nejblíže k Zemi od roku 1963 a takhle blízko nebude dalších 107 let. Další planeta Saturn se nám ukázala i se svým prstencem. Studenti tu společně přenocovali. Další dny jsme navštívili katedrálu a městečko Viana do Castelo, geopark u Atlantského oceánu, jediný národní park Portugalska Porta do Mezio, centrum vědy Oficinas do Padre Himalaya v městě Arcos de Valdevez, festival zahrad v Ponte de Lima, Muzeum hraček. Také jsme tu potkávali poutníky, kteří šli pěšky z Bragy  do španělského poutního místa Santiago de Compostela.

V pátek, poslední den v městečku Ponte de Lima, si studenti vyzkoušeli jízdu po řece Limě na kánoích, pro učitele byla připravena plavba na lodi, kterou si její kapitán postavil sám.  Vrátili jsme se do školy a zúčastnili se zajímavých pokusů v hodině chemie. V předvečer pro nás připravila hostitelská škola rozloučení. Za doprovodu harmonik se odehrála scénka, jak se v této oblasti sklízela kukuřice. Pěkné bylo, že jsme se všichni zapojili. Pak už pro nás ve školní jídelně připravili rodiče pohoštění a loučili jsme se … Opravdu je na co vzpomínat.

A jak tento výměnný pobyt vnímali naši žáci: Tereza Šachová, Štěpán Jelínek, Tomáš Klimt, Martin Novotný, Martin Král.

  1. Jak na tebe zapůsobilo Portugalsko?

Štěpán: „Zajímává země s dobrým školstvím a krásnou přírodou.“

Tomáš: „Bylo to šokující a líbilo se mi to hodně moc. Nová zkušenost do budoucna, lidé byli hodní, vstřícní.

Martin N.: „Portugalsko na mě zapůsobilo příjemně, mile, byl jsem překvapený.“

Tereza: „Velmi dobře.“

Martin K.: Příjemně, jsou tam milí lidé a mají krásnou kulturu.“

  1. Jak hodnotíš úroveň své komunikace v angličtině?

Štěpán: „Je na dobré úrovni. Domluvím se.“

Tomáš: „Je na velmi dobré úrovni.“

Martin: „Na velmi dobré úrovni, domluvím se.“

Tereza: „Moje angličtina byla dobrá, ale po Portugalsku se zase o něco zlepšila.“

Martin K.: „Dostačující, nebyla úplně nejlepší, ale dorozuměl jsem se.“

  1. Co se ti na tomto výměnném pobytu nejvíce líbilo?

Štěpán: „Možnost vyzkoušet si úroveň mé angličtiny. Seznámení se s jinými lidmi, jinou kulturou.

Tomáš: Přenocování na farmě a návštěva Muzea hraček.“

Martin N.: Let letadlem, příjemní lidé, jiná škola, počasí, jiná jídla, jízda na kánoi po řece Limě.“

Terezka: Líbila se mi jejich kultura, ale asi nejvíce se mi líbil kolektiv lidí, který se tu sešel z jiných zemí.

Martin K.: Nejvíce se mi líbilo město Porto, zvláště plavba lodí po řece Douro.“

Pozvánka: portugale