Rumunsko (Romania)

Rumunsko všemi smysly

Projekt Erasmus+ jede dál. Po Islandu bylo na řadě Rumunsko, země hraběte Draculy. Našim deváťákům ale rozhodně nikdo během týdenního pobytu krev nepil. Natálka Doxanská, Eliška Šachová, Lukáš Gregor, Radim Marek a Lukáš Sobotka v doprovodu dvou učitelek nasedli v sobotu 30. 4. v Praze do vlaku a vydali se na dlouhou, objevnou, zábavnou a místy i neuvěřitelnou cestu. Nebo tedy spíš JÍZDU.

Cestou se v  rámci poznávání Evropy a historie zastavili na skok v Budapešti a něco málo z ní ochutnali – Parlament, Boty na břehu Dunaje, tradiční maďarská klobásu, nejznámější lázně a mnoho dalšího. Prostě testovali všemi smysly. A v neděli je už čekal Arad. Nádherné rumunské město s impozantními budovami a architekturou, které je důležitým průmyslovým centrem i domovem dvou univerzit.

Žáci i učitelé z „Aurel Vlaicu“ Secondary School  je přijali s otevřenou náručí a připravili týden plný zážitků. Vždy bylo proč se těšit na další den. Tématem byla opět příroda a ekologie. Dopoledne ve škole byla plná seznamovacích her, společenských aktivit i aktivit okolo využití odpadů. Se svými novými „týdenními“ spolužáky navštívili řadu nádherných míst. Botanickou zahradu Macea , která je blízko města. Velkou část středečního dne strávili v Mures Floodplain Natural Park, kde část z jeho 17455 ha projeli i na kole. A ve čtvrtek je čekal světový unikát – solný důl Salina Turda. Co k němu říci. Prostě WOW! Tedy až na těch pět hodin cesty v autobuse tam a pět zpět.

Ale hlavně mluvili. Mluvili anglicky, mluvili hodně a mluvili hodně dobře anglicky. Poznávali lidi a získávali nové kamarády. Zjistili něco málo o jiných národech a tradicích. Už třeba vědí, že Španělé jsou temperamentní, Islanďané jsou svérázní a akční, Rumuni komunikativní a přátelští. Dokonce to vypadá, že se někteří o prázdninách do Rumunska vrátí.

Jak všichni svorně tvrdili: „VERY GOOD, VERY NICE!“  Martina Pajerová

Prezentace o Rumunsku

Video o pobytu v Rumunsku

Pozvánka – „Rumunsko všemi smysly“