Španělsko

ERASMUS: ŠPANĚLSKO – Roquetas de Mar (19. 11. -26. 11. 2022)

Living&LearningGreen

2021-1-LV01-KA220-SCH-000024421

Krásný listopadový týden strávila pětice deváťáků Lenka, Tereza, David, Kryštof a Oliver ve španělském městě Roguetas de Mar. Již počtvrté měli žáci naší školy možnost v rámci projektu Erasmus vycestovat do zahraničí a stát se tak na týden součástí života španělských spolužáků.

Cesta začala v sobotu na pražském letišti. Během dvouhodinového letu nás letadlo přeneslo do úplně jiného světa. Ze zasněžených Čech jsme přistáli ve slunečné Barceloně, kde jsme při přestupu stihli navštívit přírodní rezervaci delty řeky Llobregat nedaleko letiště. Nedělní Malaga byla za odměnu. Spletité uličky středověkého centra města, Picassův rodný dům, maurská pevnost Alcazaba a hlavně nekonečné písčité pláže s průzračným mořem. Večerní přejezd autobusem do našeho hostitelského města rychle utekl a nás čekala první noc v našich nových rodinách.

Týden, strávený ve škole v Roquetas de Mar, uběhl v rychlém sledu událostí. Program, připravený našimi hostiteli, byl již jako tradičně zaměřený na přírodu a její ekologické využití. Ve škole jsme byli součástí řady praktických workshopů, při kterých jsme vyráběli obaly na svačinu, prohlíželi pod mikroskopem hmyz námi odchycený v místních mokřadech a vymýšleli ekologicky zaměřenou pohádku. A to vše samozřejmě ve spolupráci se svými novými spolužáky nejen ze Španělska, ale i z dalších zemí zapojených v projektu Erasmus.

Během exkurzí jsme se dostali do míst, o kterých jsme do té doby neměli ani tušení. Výzkumné centrum zemědělských biotechnologií KIMITEC nás nadchlo svými supermoderními laboratořemi a úžasným propojením vědy a přírody. Ve středisku testování solárních technologií jsme žasli nad obrovskými možnostmi využívání sluneční energie.

Výlety nás zavedly do malebné horské vísky Lucainena de las Torres s pozůstatky těžby železné rudy a k rozeklaným útesům na mysu Capo de Gata. Zde jsme plnili úkoly ve skupinách a hlavně se kochali středomořskou krajinou a výhledy na širé moře.

Celý týden jsme trávili ve společnosti našich nových přátel. Domlouvali jsme se s nimi anglicky, i pár španělských slovíček jsme se naučili. Žasli jsme nad temperamentem Španělek, bavil nás svérázný přístup islandských hochů. A jaké byly naše hostitelské rodiny? Jedním slovem úžasné. Staraly se o nás „jako o vlastní“. Díky nim jsme měli možnost ochutnat některá typická španělská jídla a poznat realitu každodenního života. Rozlučková párty byla nezapomenutelná. Hudba, tanec, zpěv až do nočních hodin. Inu, Španělé se bavit umí a my jsme rozhodně pozadu nezůstali. Rozloučení bylo dojemné a my se těšíme, až budeme moci přivítat naše kamarády u nás v Kamenickém Šenově.

Cestu domů jsme si zpestřili krátkou prohlídkou hlavního katalánského města Barcelony, které nás okouzlilo svojí úžasnou atmosférou. Známá Sagrada Familia nás naprosto uchvátila. Večerní přílet do Prahy a setkání s našimi nejbližšími udělalo tečku za zdařilým týdnem. Účast na projektu Erasmus je pro nás velmi cennou zkušeností.

O tom a ještě o dalších zážitcích jsme vyprávěli ve středu 7. 12. 2022 všem příchozím ve velkém sále nad knihovnou. Pro návštěvníky jsme připravili výstavku suvenýrů a ochutnávku španělských cukrovinek. Svoje prezentace jsme si užili, přidali jsme pár „zábavných historek“ a doufáme, že i ostatní se pobavili aspoň tak dobře jako my.

Zážitky Lenky, Terky, Davida, Kryštofa a Olivera zaznamenala Mgr. Jitka Vaňourková