Příběhy našich sousedů

autor: | 28. června 2024

Již tradičně se naše škola zúčastnila projektu společnosti Post Bellum, jehož cílem je uchovat lidskou paměť, zpracovávat vzpomínky pamětníků a archivovat je. Náš tým ve složení Kristýna Bradová, Andrea Jakoubková, Valerie Turzová, Jan Nicklas, Petra Trhlínová a Magdalena Myslivcová se v široké konkurenci převážně gymnaziálních týmů skutečně neztratil a na pódiu Vedlejší koleje v Novém Boru při veřejném prezentování předvedl soustředěný a vyrovnaný výkon, který zaujal odborníky i veřejnost. Žáci si vybrali životní příběh pana Václava Kubáta, legendy české dřevěné hračky a designu, který i ve více než devadesáti letech stále tvoří, jak mohli vidět v jeho ateliérech a dílnách v obci Heřmánky u Dubé. Vitální pamětník byl projekce účasten a rozhlasová reportáž, scénář i životopisná prezentace našich žáků mu udělaly obrovskou radost. Byla to skutečně důstojná pocta muži, který své úspěchy slavil již v roce 1958 na slavném bruselském EXPU. Samotné video je k shlédnutí na FCB školy, výsledná práce pak zde https://www.pribehynasichsousedu.cz/ceskolipsko/ceskolipsko-2023-2024/kubat-vaclav/.

Mgr. Tomáš Vlček